سوالات متداول پیش فروش آپارتمان

پیش خرید آپارتمان ؛ خانه دار شدن یکی از آرزوها و اهداف بزرگ بسیاری از افراد است اما به دلیل سخت تر شدن شرایط اقتصادی، رسیدن به این آرزو دشوارتر شده است اگر شما هم برای خانه دار شدن تلاش میکنید و یا تمایل دارید در بازار مسکن سرمایه گذاری کنید اما در حال حاضر بودجه کافی ندارید، پیش خرید آپارتمان یکی از راههای پیش روی شماست.

از آنجا که بسیاری از افراد این روش را برای خا‌نه دار شدن انتخاب میکنند، بنابراین نکات مهم در پیش خرید آپارتمان ، موضوعی است که در این مقاله از ملک برتر ۲۲ قصد داریم تا بیشتر در خصوص آن برای شما توضیح دهیم.

حکم پیش فروش آپارتمان

پیش‌ خرید آپارتمان ؛ یک تیر با دو نشان

خرید ملک در ایران نیاز به سرمایه قابل‌توجهی دارد. از این رو معمولا افراد به روش‌های مختلف از جمله دریافت تسهیلات یا پیش‌خرید ملک سعی می‌کنند بار مالی این کار را مقداری تخفیف دهند. پیش‌ خرید آپارتمان اگرچه با نیت خانه‌دار شدن انجام می‌شود، اما در ایران فرد خریدار می‌تواند از مزایای دیگری نیز بهره‌مند شود.

در خصوص پیش‌خرید آپارتمان باید گفت معمولا افرادی که در حال حاضر شرایط لازم را برای خرید ملک در متراژ یا شرایط مورد نظر ندارند، می‌توانند از این گزینه استفاده کنند.

یکی از مهم‌ترین مزایای این کار این است که خریدار مبلغ مورد نظر را به صورت بخش بخش پرداخت می‌کند. سپس بعد از گذشت مدت زمانی که از قبل اعلام می‌شود، آپارتمان به آن‌‌ها تحویل داده می‌شود.

اما این کار مزیت دیگری نیز دارد. میزان رشد نرخ تورم در ایران معمولا بسیار بالا است. بنابراین وقتی فردی سرمایه مورد نیاز برای خرید خانه را به صورت بخش بخش و طی یک بازه زمانی پرداخت می‌کند، به نوعی با این کار سود محسوسی عایدش می‌شود که ناشی از افزایش نرخ تورم است.

معامله پیش خرید آپارتمان با چه روندی است؟

بعد از صدور پروانه ساختمان توسط شهرداری هر واحدی به صورت مجزا شناسنامه مستقل خواهد داشت و مشخصات آپارتمان و سایر امکانات آن نیز در این سند موجود است و

  • بعد از این مرحله برای گرفتن مجوز، انتشار آگهی صورت می گیرد.
  • فروشنده پس از دریافت مجوز، در بخش های مختلف اطلاع رسانی میکند.
  • قوانین پیش خرید آپارتمان می‌گوید برای تنظیم قرارداد پیش‌ خرید مسکن، باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرد.

وظیفه املاک در قوانین پیش خرید آپارتمان

توجه داشته باشید طبق قوانین پیش خرید آپارتمان مشاوران املاک و مستغلات نمیتوانند قرارداد پیش خرید بنویسند. این کار خلاف قانون بوده و جرم محسوب می شود به موجب این قرارداد از نظر کیفری و ریالی، ضمانت هایی وجود دارد.

⭐[بیشتر بخوانید]⭐  صفر تا صد پیش فروش آپارتمان + قرارداد پیش فروش ملک (100%مهم)

یک فروشنده اگر در دفتر اسناد رسمی کار خود را قانونی نکند یا مجوز انتشار آگهی نداشته باشد، به موجب قانون باید سه ماه تا یک سال دو تا چهار برابر مبلغ دریافتی حبس یا جریمه را به جان بخرد.

نکات مهم پیش فروش ملک

سوالات مهم در پیش خرید ملک یا پیش فروش ملک

پیش فروش ملک چیست؟

به آن دسته از املاکی که قبل از تکمیل شدن و قبل از اینکه قابل سکونت شود به فروش می رسد، پیش فروش و به املاکی که قبل از تکمیل و ساخته شدن خریداری شود، پیش خرید می‌گویند.

آیا پیش خرید ملک یا پیش خرید آپارتمان سودآور است؟

بله ؛ با توجه به عدم تکمیل شدن ملک مسلما قیمت پیش فروش یک آپارتمان از قیمت همان آپارتمان در حالت آماده تحویل، مقداری ارزان‌تر است و بعد از تکمیل شدن ملک در صورتی که بازار در شرایط یکسان باشد، خریدار می‌تواند آپارتمان خریداری شده را گران‌تر بفروشد و سود ببرد.

آیا در پیش فروش ملک ، طراحی ملک بر اساس سلیقه خریدار، قابل تغییر است؟

بله ؛ در پیش فروش ملک ، طراحی و اجزای داخل ملک بر اساس سلیقه خریدار قابل تغییر است.

آیا برای پیش فروش خانه ، قانونی وجود دارد؟

بله ؛ قوانین پیش فروش آپارتمان در سال ۱۳۸۹ مشتمل بر ۲۵ ماده و ۴ تبصره تصویب و به مرحله اجرا درآمد بر اساس این قانون هر قراردادی با هر عنوان که به موجب آن، مالک رسمی زمین (پیش فروشنده) متعهد به احداث یا تکمیل واحد ساختمانی مشخص در آن زمین شود و واحد ساختمانی مذکور با هر نوع کاربری از ابتدا یا در حین احداث و تکمیل یا پس از اتمام عملیات ساختمانی، به مالکیت طرف دیگر قرارداد (پیش خریدار) درآید، از نظر مقررات این قانون «قرارداد پیش فروش ساختمان» محسوب می شود.

آیا مشاوران املاک میتوانند قرارداد پیش فروش ملک را تنظیم کنند؟

خیر ؛ تنظیم قرارداد پیش فروش باید در یکی از دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد.

اگر کسی بدون تنظیم سند رسمی یا بدون اخذ مجوز اقدام به پیش‌فروش کند، حکمش چیست؟

به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جریمه‌ی نقدی به میزان دو تا چهار برابر وجوه و اموال دریافتی محکوم می‌شود.

آیا مشخصات فنی ساختمان باید در قرارداد پیش فروش ، عنوان شوند؟

بله ؛ مشخصات فنی و معماری ساختمانی که واحد در آن احداث می شود؛ مانند موقعیت، کاربری و مساحت کل عرصه و زیربنا، تعداد طبقات و کل واحدها، نما، نوع مصالح مصرفی ساختمان، سیستم گرمایش و سرمایش و قسمت های مشترک و سایر مواردی که در پروانه ساخت و شناسنامه فنی هر واحد قید شده یا عرفا در قیمت موثر است.

چگونه بفهمیم ملک مورد معامله واقعی است؟

قبل از بستن قرارداد، با مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی و ارایه پلاک ثبتی ملک مورد معامله، از آخرین مالک و وضعیت توقیفی و ممنوع المعامله نبودن مالک اطمینان حاصل کنید.

بهترین شیوه پرداخت بهای ملک در قرارداد پیش فروش ملک چیست؟

بهترین شیوه، الزام خریدار به پرداخت قسمتی از بها بر اساس مراحل پیشرفت کار است، که با رسیدن به هر مرحله که زمان آن نیز در قرارداد تعیین می شود، خریدار ملزم به پرداخت اقساط خود است؛ که در صورت عدم پرداخت، فروشنده میتواند برای خود حق فسخ قائل شود و یا به صورت روزشمار خسارت تعیین شود، یا به تعداد روزهای دیرکرد، فروشنده نیز می‌تواند تحویل ملک را به تأخیر بیندازد.

برای جلوگیری از بدقولی فروشنده برای تحویل ملک، باید چه کار کرد؟

یکی از بهترین ضمانت اجراهای تعهد تحویل ملک، خسارت تأخیر روزانه بر اساس قیمت اجاره همان ملک است، تا خسارت خریدار جبران شود. پس این بند را با دقت در قرارداد درج کنید.

اگر مساحت ملک نهایی، بیشتر یا کمتر از مقدار عنوان‌شده در قرارداد باشد، راه‌حل چیست؟

اگر مساحت واحد تا ۵ درصد بیشتر باشد، هیچ‌کدام از طرفین نمی‌توانند معامله را فسخ کنند، اما اگر از ۵ درصد بیشتر باشد، تنها خریدار می‌تواند معامله را فسخ کند یا مبلغ اضافه را پرداخت کند.

جمع بندی نهایی پیش خرید آپارتمان

قوانین پیش خرید آپارتمان تلاش میکند ریسک خرید و فروش به سبک پیش فروش را کاهش دهد. در هر قراردادی مفادی وجود دارد که شرایط را برای پیش فروش کننده و پیش خرید‌کننده تضمین میکند شرایطی که فسخ طرفین را ممکن میکند.

⭐[بیشتر بخوانید]⭐  سرمایه گذاری در منطقه 22 چرا یک سرمایه گذاری عالی است؟ + دلایل مهم

به عنوان مثال اگر یک ماه از زمان پرداخت قسط پیش خریدکننده بگذرد، پیش فروش کننده حق فسخ قرارداد را دارد یا حالتی که اگر پیش فروش‌کننده پس از اتمام اقساط در دفترخانه حاضر نشود، پس از ده روز امکان سند زدن برای پیش خرید کننده وجود دارد و قوانین پیش فروش آپارتمان به افراد کمک میکند که با ریسک کمتری چنین قراردادی را تنظیم کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *